Asset Publisher Asset Publisher

Wirtualne nadleśnictwo

Korzystając z najnowszych technologi Nadleśnictwo Woziwoda postanowiło udostępnić za pośrednictwem swojej strony internetowej możliwość skorzystania z "wirtualnej wycieczki" do Woziwody. W związku z tym powstał nowy dział "Wirtualne nadleśnictwo" w którym będą zamieszczane trójwymiarowe prezentacje ciekawych miejsc i obiektów z terenu naszego nadleśnictwa.

Do korzystania z naszej propozycji potrzebna jest przegłądarka internetowa Internet Explorer 6.0 lub Firefox 2.0 lub nowsze. Podczas pierwszej wizyty na naszej stronie w dziale Wirtualne nadleśnictwo zostaniecie Państwo poproszeni o zainstalowanie darmowego oprogramowania firmy Microsoft o nazwie Photosynth. Program ten jest niezbędny do obejrzenia prezentacji. Do poprawnego wyświetlania prezentacji zalecamy używania łącza szerokopasmowego o prędkości ok 512 kbit/s lub szybsze. W przypadku wolnego łącza zdjęcia będą ładowały się wolniej czego oznaką bedzię początkowo brak ostrości obrazu.

PIERWSZA WIZYTA: W trakcie pierwszej wizyty w naszym wirtualnym nadleśnictwie należy na początek wybrać obiekt który chcemy zwiedzić. Dokonuje się tego klikając na odpowiedni link powyżej tego artykułu lub w wykazie u dłu strony. Po wejsciu na wybraną podstronę klikamy na czarne okienko co spowoduje inicjalizację ściagania wspomnianego oprogramowania ze strony firmy Microsoft. Program nalezy zapisać na dysku swojego komputera nastepnie zainstalować go. W momencie gdy zostaną wykonane powyższe kroki wchodząc na podstronę danego obiektu w miejscu gdzie prędzej było czarne okienko zaczną ładować się zdjęcia tworzące trójwymiarową prezentację obiektu.

KOLEJNE WIZYTY: Podczas kolejnych wizyt w naszym wirtualnym nadleśnictwie tzn. gdy juz jest zainstalowany na naszym komputerze program Photosynth należy wybrać odpowiedni obiekt. W momencie wejscia na jego podstronę prezentacja w sposób automatyczny zacznie być wyswietlana na naszym ekranie

Życzymy miłej zabawy i zapraszamy do odwiedzenia nas w realu!!!

 

OBIEKTY KTÓRE MOŻNA ZWIEDZAĆ PRZEZ INTERNET:

 

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo - Leśnej

 

Front budynku OEPL w Woziwodzie

 

Widok budynku od strony wejścia głównego. Po lewej stronie budynku widoczny pomnik przyrody "Dąb Zbyszko"

 

Parter część 1

 

 

Prezentacja pokazuje wejście do budynku, zadania i cele funkcjonowania Leśnych Kompleksów Promocyjnych, oraz mapę Nadleśnictwa Woziwoda.

 

 

Zwierzęta występujące nad wodą

 

 

Powyższa prezentacja przedstawia zwierzęta które możemy spotkać nad zbiornikami i ciekami wodnymi. Na wystawie zostały umieszczone 3 gatunki zwierząt: Wydra (lewa strona), Bóbr (prawa strona) i Karczownik (na grzejniku). Pierwsze dwa gatunki są zwierzętami chronionymi i zalicznymi do listy gatunków sieci Natura 2000.

 

 

Ptaki

 

 

Wystawa poświęcona królestwu ptaków składa się z trzech części: ptaki drapieżne, polno-łąkowe oraz wodne. Drapieżniki usytuowane są w górnej części wystawy i należą do nich: Sokół wędrowny, Kruk, Płomykówka, Jastrząb gołebiarz, Myszołów i Sowa uszata. Ptactwo polno łąkowe znajduje się w dolnej części wystawy i jest ustawione na mchu. Do tej grupy należą: Bażant, Kuropatwa i Słonki. W prawym dolnym rogu nad symboliczną wodą znajdziemy parkę Kaczek krzyżówek, Żurawia, Czaple siwą, Tracza nurogęś, Łyskę i Płaskonosa. Dodatkowo obok na dziuplastym pniu znajduje się Gągoł. Po za wymienionymi gatunkami na wystawie dostrzeżemy również Sójkę oraz Gołębia grzywacza. Ponad Gągołem znajdziemy gablotę zawierającą "Zieloną Umowę" podpisaną pod koniec 1994 roku pomiędzy Nadleśnictwem Woziwoda i LO w Tucholi. Przedmiotem umowy jest do dziś realizowana współpraca z zakresu edukacji przyrodniczej młodzieży tej szkoły. Umowa ta jest również dowodem że Nadleśnictwo Woziwoda jest jednym z pierwszych jednostek Lasów Państwowych która zajęła sieprowadzeniem działalności edukacyjnej.

 

 

Jelenie

 

 

Jest to wystawa umieszczona na tarasie przy schodach łączących parter z pietrem. Można na niej obejrzeć z bliska największe zwierzęta występujące na terenie naszego nadleśnictwa - Jelenie. Na wystawie znajduje się samiec (z porożem) - byk oraz samica - łania.

 

 

Owady

 

 

Gabloty przedstawiają najczęsciej spotykane owady w lasach Borów Tucholskich.

 

Pierwsza gablota od lewej to "Leśni artyści" - szkodniki żerujące pod korą i w drewnie. Ich żery często tworzą ciekawe rysunki które można obejrzeć po odłamaniu kory z obumierającego drzewa.

 

Kolejna gablota to szkodniki pierwotne sosny. Są to najgroźniejsze owady dla lasów sosnowych. Ich występowanie jest na bierząco monitorowane przez leśników. W przypadku ich nadmiernego występowania leśnicy zobowiązani są do ograniczenia ich liczebności. Ich masowe występowanie na danym terenie to gradacja.

 

W trzeciej tablicy możemy zaobserwować ciekawe zjawisko jakim jest dymorfizm płciowy. Polega ono na znacznych róznicach pod względem ubarwienia i wielkości ssamca względem samicy.

 

Czwarta tablica to przegląd popularnych gatunków owadów występujących w polskich lasach.

 

 

 

Nasiona drzew liściastych

 

 

Gablota przedstawia nasiona najpopularniejszych gatunków drzew liściastych.

 

 

Próbki drewna

 

 

Na wystawie znajdują się popularne gatunki drzew występujących w polskich lasach. Spróbuj rozpoznać jak najwiecej gatunków.

 

 

 

Kącik tradycji

 

 

W kąciku tym znajduje się wystawa korzenioplastyki wykonana przez artystę Edmunda Kabacińskiego. Po prawej stronie można obejrzeć makiete kościoła parafialnego w Legbądzie. Makieta została wykonana z różnego rodzaju nasion z okazji Dożynek regionalnych w 2008r.

 

 

Kącik łowiecki

 

 

Kącik łowiecki jest przykładem zagodpodarowania trofeów łowieckich. Możemy tam znaleźć meble wykonane z poroża, na podłodze pod stolikiem znajduje się skóra z dzika. Na scianie w tle znajdują się trofea wykonane z upolowanych saren, jeleni i dzika.