Lista aktualności Lista aktualności

Drzwi Otwarte w Nadleśnictwie Woziwoda

W miniony weekend pracownicy Nadleśnictwa Woziwoda zapraszali mieszkańców okolic i turystów przebywających w Borach Tucholskich do odwiedzenia obiektów edukacyjnych.

Tradycyjnie, już od wielu lat organizujemy jedną z cyklicznych imprez, wpisanych w program obchodów  Dni Borów Tucholskich, o nazwie "Drzwi Otwarte w Nadleśnictwie Woziwoda", mając na uwadze edukację i promocję przyrody, lasu oraz gospodarki leśnej.

Przez dwa dni (15.-16. lipca) osoby zainteresowane tematyką leśną mogły wejść do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, obejrzeć ekspozycje i uzyskać od leśnika odpowiedzi na nurtujące pytania. Proponowaliśmy również zwiedzenie obiektów terenowych, np. ścieżki przyrodniczej.

W tych dniach pokonanie przeszkody w postaci zbyt długiego odcinka ścieżki nie stanowiło dla nikogo najmniejszego problemu. Każdy, kto nie czuł się na siłach, aby podążyć pieszo czterokilometrowym szlakiem miał jako alternatywę podziwianie lasu z perspektywy melexa, z czego chętnie korzystano. Bardziej aktywni wyruszali w trasę z zestawem zadań edukacyjnych lub mapą, na której naniesiono lokalizację Zielonych Punktów Kontrolnych. Wysiłek kompensowany był upominkiem w postaci przewodnika turystycznego po regionie.

Na okoliczność „Drzwi Otwartych", przygotowaliśmy również wiele innych souvenirów z lasu. Na dzieci czekały książeczki, kolorowanki, kredki, plany lekcji, notesy, na starszych czasopisma leśne, foldery, mapy okolic, itp. Warunkiem ich otrzymania było uczestnictwo w proponowanych przez nas zadaniach. 

Dzieci do lat trzynastu wzięły dodatkowo udział w konkursie plastycznym pt." Dary lasu", podczas którego wykazywały się zdolnościami manualnymi oraz znajomością tematu korzyści jakie czerpiemy z lasu. Prace wykonywane były w trzech kategoriach wiekowych.

Niewątpliwym sprzymierzeńcem w działań edukacyjnych okazała się panująca letnia aura. Sprawiła, że odwiedziło nas wiele osób z terenu całego kraju.

Oceny prac konkursowych dokonała komisja składająca się z pracowników Nadleśnictwa Woziwoda, m.in: Agnieszki Wojnowskiej, Karoliny Kabat, Aleksandry Gussmann oraz Szymona Polerowicza.

Wyniki konkursu prezentujemy poniżej:

grupa wiekowa I

lokata I- Julia Pikuła (Gdańsk),

lokata II- Anna Baturo (Legbąd),

lokata III- Leon Wegner (Czarna Woda)

wyróżnienie: Amelia Zakryś (Tuchola), Oliwia Najkowska (Łabiszyn)

 

w grupie wiekowej II zwyciężyli:

lokata I - Krystian Piotrowski ( Rzepiczna),

lokata II- Jakub Budny (Zielonka)

lokata III- Katarzyna Kujawa ( Szubin)

 

w grupie wiekowej III:

lokata I: Zuzanna Budna (Zielonka)

lokata II: Kacper Knutowski ( Białowieża),

lokata III: Dominika Baturo ( Legbąd)

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, nagrody wkrótce zostaną dostarczone pod adres wskazany na odwrocie pracy.