Asset Publisher Asset Publisher

Coraz częstsze spotkania z wilkami

Przemierzając leśne ostępy rejestrujemy w ostatnim czasie coraz więcej śladów bytowania wilków. Świadczą o tym szczątki upolowanej zwierzyny leśnej, liczne tropy, a także rozbrzmiewające nocną porą, charakterystyczne głosy

Docierają do nas także informacje od miejscowej ludności, że wilki były widziane w pobliżu śródleśnych, czy też przy lesie położonych wsi. Są sygnały o zagryzionych przez wilki zwierzętach domowych. W związku z tymi obserwacjami i docierającymi informacjami zwracają się do nas, leśników, różne osoby, abyśmy w tej sprawie podjęli jakieś kroki zaradcze i wpłynęli na podniesienie bezpieczeństwa od tego budzącego respekt, a nawet obawę zwierzęcia.

Informujemy, że nasze możliwości w tym zakresie jednoznacznie określa Rozp. MŚ z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348). Zgodnie z tym aktem prawnym, wilk (Canis lupus) objęty jest ochroną ścisłą, co oznacza, że  nie ma prawnej możliwości jego umyślnego zabijania, płoszenia i niepokojenia. Nie możemy zatem oddziaływać w sposób bezpośredni na ten gatunek, a tym samym sprostać stawianym wobec nas oczekiwaniom. 

Przy tej okazji informujemy, że, zgodnie z art. 126 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651, ze zm.), za szkody wyrządzone w pogłowiu gospodarskim m.in. przez wilki odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa.  Oględziny i szacowanie szkód oraz ustalenie wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonywane jest (poza obszarami parków narodowych) przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska, co w naszym wypadku oznacza, że jest to RDOŚ w Bydgoszczy lub Gdańsku (na terenie woj. pomorskiego). Leśnicy, jeżeli do nas nastąpi zgłoszenie, mogą pomóc w oszacowaniu powstałych szkód, ustalić szczegóły ataku, dokonać wstępnych oględzin miejsca zdarzenia, itp.