Asset Publisher Asset Publisher

58.Dni Borów Tucholskich z leśnikami

Dni Borów Tucholskich to najpopularniejszy w naszym regionie cykl wydarzeń kulturalnych propagowany od wielu lat. Odbywają się systematycznie w terminie letnim i dostarczają okolicznym mieszkańcom oraz turystom wypoczywającym w naszym regionie wiele atrakcji

Dzień Folkloru Borowiackiego, Historyczny Pochód Borowiaków, wystawy sztuki ludowej, pojazdów zabytkowych, piknik militarny oraz jarmark staroci to przykłady inicjatyw przygotowanych przez miejscowe instytucje i stowarzyszenia. W ramach promocji zdrowego stylu życia proponowano również rajd nordic walking oraz turnieje - piłki nożnej, siatkowej  i kręglarski. Wypełnieniem niezliczonych atrakcji były koncerty zespołów artystycznych (np. Dżem) oraz występy uczestników festiwalu piosenki religijnej.

W bieżącym roku Dni Borów Tucholskich zorganizowano już po raz pięćdziesiąty ósmy. Towarzyszące obchodom imprezy zaplanowano na lipcowe weekendy. Nie obyło się bez udziału leśników z Borów Tucholskich, którzy reprezentowali Lasy Państwowe m.in. podczas Historycznego Pochodu Borowiaków, czy też drzwi otwartych, na które pracownicy Nadleśnictwa Woziwoda zapraszali zainteresowanych w ubiegłym tygodniu do ośrodka edukacji. Należy podkreślić, że tegoroczne obchody zostały objęte patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego.

Z kolei w dniu 21 lipca w centrum Tucholi powstało stoisko promocyjne pod hasłem „Lasy Państwowe Zapraszamy".  Do dyspozycji osób odwiedzających stoisko byli przedstawiciele nadleśnictw: Tuchola, Woziwoda, Zamrzenica, Trzebciny, Dąbrowa, Osie, Różanna oraz biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Obecność i dostępność leśników w miejscu publicznym skłaniała spacerujących po tucholskim rynku mieszkańców i turystów do odwiedzenia stoiska w celu uzyskania praktycznej porady lub informacji na tematy dotyczące naszej pracy zawodowej oraz kontrowersyjnych tematów, np. gospodarka leśna na terenie Puszczy Białowieskiej. Proponowaliśmy również udział w quizie wiedzy przyrodniczo-leśnej, za który można było otrzymać upominek. Podejmowanie wyzwań w postaci prawidłowego rozwiązania zadań, wymagających wiedzy leśnej, nasi goście byli nagradzani drobnymi upominki w postaci albumów przyrodniczych, koszulek, map, notesów, kredek, linijek, drzewek leśnych czy też różnego typu wydawnictw. Na cele ekspozycyjne przygotowano zbiory liści różnych gatunków drzew i krzewów, szkodliwe dla lasu owady i ich żery, tropy zwierząt leśnych, aby zaprezentować naszym gościom chociaż namiastkę lasu.

Prowadzonym działaniom promocyjnym i edukacyjnym towarzyszyły po sąsiedzku inne atrakcje zapewnione przez organizatorów, m.in. przesłuchanie konkursowe podczas XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza oraz kiermasz charytatywny organizowany przez Caritas.