Asset Publisher Asset Publisher

"Dzień pełen atrakcji" z Fundacją "Dr Clown"

Integracja, gry sportowe, zajęcia plastyczne i muzyczne to przykłady niezliczonych atrakcji, które przygotowano z myślą o dzieciach przebywających 9. września na terenie kompleksu edukacyjnego w Woziwodzie.

Od samego sobotniego rana w Woziwodzie zapanowała wyjątkowo radosna atmosfera. Zza chmury, po kilku dniach deszczu, wyszło wreszcie słońce, tak ważne dla powodzenia planowanego przez Fundację „Dr Clown” przedsięwzięcia. Na twarzach wolontariuszy pojawił się uśmiech i z zapałem zabrali się do ostatnich przygotowań przed przyjazdem dzieci. Z zapałem, gdyż zamierzony cel był godny pochwały- umilenie czasu dzieciom z terenów zniszczonych przez nawałnice, która przeszła przez Bory Tucholskie w połowie sierpnia br. A wszystko po to, aby chociaż na chwile zapomniały o traumatycznych przeżyciach i skutkach niszczycielskiego żywiołu, który spowodował straty nie tylko w postaci zniszczonych domów oraz przyrodniczego otoczenia, ale zabrał im część wakacyjnego wypoczynku. Dzięki wsparciu fundacji, przedsiębiorstw oraz pracy osób czujących potrzebę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, organizatorzy mogli przygotować atrakcyjne zajęcia oraz zapewnić całodzienny pobyt uczestnikom akcji.

O godzinie 9.00 pojawiły się autokary z dziećmi z okolic Chojnic, Rytla oraz Czerska. Rozpoczęto powitaniem, przestawieniem opiekunów oraz zaprezentowaniem regulaminu akcji. Potem nadszedł czas na wspólne zabawy, po których dzieci zostały przydzielone do grup wiekowych. Zadaniem opiekunów–animatorów było przeprowadzenie zadań zapoznawczychi integracyjnych. Z uwagi na dużą liczbę uczestników (ponad 130 dzieci) oraz ze względów logistycznych opracowano szczegółowy grafik, w którym rozpisano poszczególnym grupom czas na zaplanowane zabawy. 

W ofercie relaksu znalazły się kalambury, zamykanie w bańce mydlanej, przeciąganie liny, zajęcia muzyczne, zajęcia plastyczne, rozgrywki w piłkę siatkową, zajęcia z pierwszej pomocy itp. Każdy mógł znaleźć cos interesującego dla siebie. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych spotkało się zamykanie w bańce mydlanej oraz wykonywanie ulubionych przedmiotów z balonów do modelowania, z których powstawały miecze, domki, serduszka czy też zwierzęta inspirowane ekspozycjami ośrodka edukacyjnego. Starsi zdecydowanie postawili na zajęcia integracyjne i sportowe oraz obsługę fantoma do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wszyscy odwiedzili ośrodek edukacji, w którym po obejrzeniu wystaw, należało wykonać kilka zadań edukacyjnych utrwalających znajomość zwierząt leśnych, zasad zachowania się w lesie oraz rozpoznać czynności służbowe leśnika. Zabawy odbywały się tuż w jego sąsiedztwie, na świeżym leśnym powietrzu, jednak na chwilę poobiedniego wyciszenia i relaksu przy filmie „Akademia Pana Kleksa”, udaliśmy się do Zielonej Szkoły. Gdy energia podopiecznych nieco opadła, można było powrócić do niezrealizowanych jeszcze planów, zakończonych wspólną dyskoteką.

W trakcie tej ośmiogodzinnej akcji na brystolowych arkuszach powstała „Opowieść o lesie”. Prace te wzięły udział w konkursie, a wykonawcy –zwycięzcy otrzymali nagrody za zajęcie trzech pierwszych lokat. Rozdanie nagród było ostatnim etapem pobytu.Potem nadszedł czas na pożegnanie i powrót do domów.

Wiele wysiłku w przygotowanie tego przedsięwzięcia włożyli wolontariusze Fundacji „Dr Clown” z bydgoskiego oddziału, znanej powszechnie ze stosowanej terapii śmiechem i zabawą. Na co dzień odwiedzają oni chore dzieci z oddziałów szpitalnych oraz podopiecznych wielu placówek specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. I tym razem sprawili, że na twarzach dzieci zagościł uśmiech. Za to i za prawdziwie altruistyczną postawę należą się im gorące podziękowania. Wszystkim członkom Fundacji życzymy również wiele wytrwałości, satysfakcji z niesionej pomocy oraz motywacji do przyszłych działań.

Podziękowania należą się także wszystkim osobom i przedsiębiorstwom, które bezinteresownie wsparły sobotnią inicjatywę, zapewniając uczestnikom wyżywienie, nagrody, akcesoria niezbędne do przeprowadzenia zabaw, m.in: Firmom: GRAN z Bydgoszczy, Ośrodkowi Wypoczynkowemu w Wiktorowie, Cukierni Piotr Latzke z Tucholi, Firmie TUBAN z Węgrzyc oraz firmie Grynda Center z Tucholi.