Asset Publisher Asset Publisher

Piknik Naukowy w Warszawie

Piknik naukowy w Warszawie to największe w Europie przedsięwzięcie plenerowe adresowane do osób fascynujących się nauką, lubiących spędzać wolny czas na poznawaniu nowości otaczającego nas świata.

Jest organizowany od wielu lat i cieszy cię dużą popularnością. Świadczy o tym rosnąca z każdym rokiem frekwencja uczestników zwiedzających stoiska, w ilości około 150 tysięcy osób.
31 maja odbył się już po raz osiemnasty. Organizatorem tego wydarzenia było Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Na gości odwiedzających Stadion Narodowy (200 stoisk przygotowanych przez 150 polskich i zagranicznych podmiotów naukowych) czekały liczne atrakcje. Wśród wystawców, którymi były instytuty naukowe, wyższe uczelnie, koła studenckie i inne podmioty, prezentujących różnorodne pokazy, doświadczenia i eksperymenty znaleźli się również przedstawiciele Lasów Państwowych.  Tematem tegorocznego pikniku był „Czas".
W tym roku Lasy Państwowe reprezentowały nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Tucholskie" wraz z Nadleśnictwem Rytel. Wspólne stoisko powstało jako efekt współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych.
Na ten dzień przygotowaliśmy kilka pokazów, ekspozycji i zadań pozwalających na ukazanie lasu w aspekcie upływającego czasu. Odwiedzający nas mogli zobaczyć jak rośnie las na etapie od nasionka do 2-letniego drzewka oraz jak wygląda przekrój drzewostanu sosnowego na poszczególnych etapach rozwoju, aż do osiągnięcia wieku 100 lat. Młodsi uczestnicy pikniku z dużym zainteresowaniem przystępowali do pomiaru wieku drzewa za pomocą tzw. świdra Presslera. Dla nich wartość pamiątkową stanowił rdzeń z widocznymi słojami przyrostu drzewa, uzyskany w wyniku nawiercania fragmentu pnia sosnowego. Niecodziennym doznaniem była obserwacja owadów występujących w Borach Tucholskich oraz szansa przyjrzenia się różnym gatunkom drzew przestawionym na przygotowanych specjalnie kawałkach drewna. Można było zanieść do domu odrobinę natury w postaci nasion i szyszek pochodzących z lasu. Z udział w loteriach i wykonanie proponowanych przez nas zadań nasi goście otrzymywali drobne upominki.

D.R.L

Zdjęcia: Małgorzata Karwowska, Dorota Rząska-Lis