Asset Publisher Asset Publisher

Narodowe czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi

W tegorocznym Narodowym Czytaniu 30 osób prezentowało "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego

W dniu 2 września br. (w minioną sobotę) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tucholi zorganizowano po raz piąty Narodowe Czytanie. Do udziału we wspólnej interpretacji najbardziej znanego dzieła Wyspiańskiego zaproszono 30 osób, m.in.: Starostę Tucholskiego Michała Mroza, Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego, Komendanta Policji Powiatowej w Tucholi Wiesława Gapę oraz Senatora RP Andrzeja Kobiaka. W gronie czytających znaleźli się  księża, dyrektorzy szkół, nauczyciele, urzędnicy, poeta, dziennikarz oraz leśnicy- przedstawiciele Nadleśnictwa Woziwoda.

Czytanie rozpoczął Kazimierz Rink, wprowadzając wszystkich gości w klimat miejsca opisywanego przez autora dramatu, gdzie odbyło się wesele poety z córką chłopa z podkrakowskich Bronowic. Pozostali uczestnicy spotkania wcielali się w przypisane im przez organizatora role. Z wielkim zaangażowaniem cytowali fragmenty dzieła, stając się współtwórcami inscenizacji. W ten sposób wspólnie zaprezentowano akt pierwszy dramatu.

Dyrektor MBP- Hanna Szramka zadbała również o oprawę artystyczną akcji. W podziękowaniu każda występująca osoba otrzymała egzemplarz  „Wesela” z pamiątkową pieczątką z Narodowego Czytania.

Akcję tą zainicjował Prezydent RP Bronisław Komorowski we wrześniu 2012 roku. W warszawskim Parku Saskim przytaczano wówczas słowa naszej epopei narodowej - „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem Polaków. Publiczne czytanie odbywa się odtąd regularnie, w tym roku po raz szósty. W ramach popularyzacji literatury narodowej prezentowano już fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza, dzieł Aleksandra Fredry, „Lalki” Bolesława Prusa oraz „Ouo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wybór lektury do tegorocznej prezentacji poddany był głosowaniu internetowemu. Wygrało „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W trakcie spotkania wolontariusze Komitetu Społecznego „Solidarni z Poszkodowanymi”, powołanego przez Powiat Tucholski, prowadzili zbiórkę środków finansowych na rzecz osób poszkodowanych podczas nawałnicy, która przeszła przez Bory Tucholskie w sierpniu bieżącego roku.