Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna w lesie

Uczniowie szkół podstawowych powitali wiosnę na terenie Nadleśnictwa Woziwoda

Astronomiczna wiosna nastała w bieżącym roku z dniem 20 marca, kalendarzowa tradycyjnie 21., dlatego uczniowie pobliskich szkół witali ją przez dwa kolejne dni. Poza  wypełnieniem zwyczaju pożegnania zimy i tym samym obchodów pierwszego dnia wiosny młodzież wzięła udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych na terenie bazy edukacyjnej nadleśnictwa. Z uwagi na fakt, że pierwszy dzień wiosny nakłada się z Międzynarodowym Dnia Lasów, który w roku 2019 obchodzony jest pod hasłem „Naucz się kochać lasy” staraliśmy się dzieciom  i młodzieży przekazać chociaż namiastkę wiedzy leśnej i zaszczepić postawy szacunku do natury.

Pierwszego dnia (20 marca) ośrodek edukacji odwiedziły przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie. Podczas spotkania poznawały faunę lasów oraz florę w aspekcie nadchodzącej pory roku. Uczyły się również zasad korzystania z lasu. Kolejny dzień upłynął naszym gościom, którymi byli  tym razem uczniowie Szkoły Podstawowej w Kiełpinie, na obserwacji symptomów wiosennego lasu, poznawaniu pracy leśnika oraz form ochrony przyrody na terenie Nadleśnictwa Woziwoda.

Zespoły klasowe na miejscu wykonały własne marzanny, poczym wzięły udział w plebiscycie na najładniejsze wykonanie. Kryterium oceny było m.in. wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku. Zwycięska drużyna otrzymała drobne upominki. Cykl zajęć zakończył się przeprowadzeniem rytuału topienia lub palenia kukły słowiańskiej bogini zimy  i śmierci oraz zasłużonym wypoczynkiem przy ognisku.

Wiosna powróciła ponownie w tematyce konkursów organizowanych wspólnie ze szkołami w dniu 26.marca. Uczestniczyliśmy w podsumowaniu gminnego konkursu, które miało miejsce w  Szkole Podstawowej w Legbądzie ( o czym pisaliśmy wcześniej) oraz rozstrzygaliśmy konkurs plastyczny zainicjowany przez Szkołę Podstawową w Kiełpinie.