Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie

Gdy zbliża się jesień miłośnicy dobrej kuchni i aktywnej rekreacji, czekają aż lasy wypełnią się grzybami. W ostatnim czasie wędrówki ostępami leśnymi kończą się rekordami zbierackimi, gdyż grzybów w lesie nie brakuje.

Nie brakuje również chętnych do uczestnictwa w zorganizowanych grzybobraniach. Od kilku lat pomagamy powracającym do Woziwody grupom w organizacji takich inicjatyw. W tym roku lasy nasze lasy (leśnictw Różanek i Woziwoda) odwiedzili członkowie Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców z Bydgoszczy, którzy już od wczesnych godzin porannych (1. i 28. września) poszukiwali grzybów. Po zakończeniu poszukiwań, pod okiem leśniczych, Zenona Dejnowskiego i Andrzeja Nyske odbywała się ocena grzybów. Powołane w tym celu cel jury, przyznało nagrody dla najlepszych zbieraczy.

W koszykach naszych gości dominowały borowiki szlachetne. Były również podgrzybki, maślaki, koźlarze, czubajki kanie, zdarzały się grzyby niejadalne. Uczestnicy grzybobrań wzięli również udział w proponowanych przez nas zadaniach edukacyjnych dotyczących grzybów.

Natura w tym sezonie nierówno darzyła zbieraczy obfitością grzybów. Osoby przebywające w lesie w pierwszym wspomnianym wrześniowym terminie mogły pochwalić się bardzo skromnym zbiorem, ze względu na utrzymującą się przez dłuższy czas suszę. Za to wyprawy kolejnej grupy skończyły się stuprocentowym sukcesem.