Lista aktualności Lista aktualności

Dęby Niepodległości

Dęby Niepodległości to potomstwo pomników przyrody Zbyszko i Dwa Witoldy

W czwartkowe popołudnie (23.08.), przy figurze świętego Huberta spotkali się pracownicy nadleśnictwa, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz zaproszeni  przedstawiciele samorządów i środowiska lokalnego, aby uczcić setny jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę i posadzić pamiątkowe Dęby Niepodległości. We wspólnym sadzeniu wzięli udział m.in. Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, dyrektor RDLP w Toruniu Bartosz Michał Bazela, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Ireneusz Norbert Jałoza, pełnomocnik dyrektora ds. zagospodarowania klęski Waldemar Wencel, nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda Stefan Konczal i zastępca nadleśniczego Arkadiusz Podlaszewski.

Podobne inicjatywy podejmowane są w bieżącym roku na terenie całego kraju, w ramach rządowego Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021. Już w okresie zimy do organizacji akcji nasadzeń lasów, parków, alei i pojedynczych drzew zapraszał wojewoda kujawsko- pomorski oraz dyrektor RDLP w Toruniu. Powstałe zadrzewienia opatrzono pamiątkowa tabliczką. Będą w przyszłości skłaniać spacerujące osoby do refleksji nad historią naszego kraju, przypominać  o wydarzeniach historycznych i ludziach, którzy poświecili swoje życie walcząc o wolność, tożsamość narodową i własne państwo.

W pamięci mieszkańców okolic Woziwody w sposób szczególny zapisały się dęby, które z  racji swojej długowieczności  przeżyły m.in. moment  odzyskania przez Polskę własnej państwowości. To kilkusetletni pomnik przyrody Zbyszko (najstarszy w okolicy) oraz dąb Dwa Witoldy. Oba drzewa doczekały się wyhodowania potomstwa, spośród którego wybrano kandydatów na Dęby Niepodległości. Młodzież będzie kontynuować żywot swoich przodków, rozpoczynając kolejne stulecie i stanowiąc żywe pomniki przeszłej i przyszłej historii.

Nie sposób pominąć faktu, że dąb Zbyszko znany jest doskonale turystom  i  często odwiedzany przez dzieci przebywające w Woziwodzie na zajęciach edukacyjnych.  Za sprawą jednej z grup- pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, którzy zgłosili drzewo do plebiscytu  „Drzewo Roku 2015” organizowanego regularnie  przez Klub Gaja, doświadczył wyróżnienia i znalazł się w gronie laureatów tego plebiscytu.

Dobór gatunku na okoliczność uczczenia jubileuszu był trafny. Majestatycznym dębom bowiem od wieków przypisywano określoną symbolikę pojawiającą się w wierzeniach Greków, Rzymian, ludów słowiańskich i celtyckich. W sąsiedztwie sędziwych dębów, odbywały się różne wydarzenia kulturalne, historyczne i religijne. Doceniano je, szanowano i czczono ze względu na potężne rozmiary i długowieczność (dożywają nawet 1500 lat!). Z nimi wiąże się wiele legend, w tym z początków państwa polskiego. Utożsamiano je  m.in. z siłą, trwałością i nieśmiertelnością.